Matricák, öntapadós alapanyagok, és amit ezekről tudni érdemes.

A Rioli Decor alapítójaként, 20 éve foglalkozom üzletek, irodák, lakások, járművek dekorációjával, valamint ezek grafikai tervezésével és kivitelezésével. Mára 6 főre duzzadt csapatommal, minden nap azon dolgozunk, hogy

a vállalkozásod megjelenése, egyértelműen megkülönböztethetővé tegyen a
konkurenciádtól! 

Mi kell ehhez?

Esztétikus, trendi, a vállalkozásodat tükröző, egyszóval tökéletes grafika, amely profi megvalósításban teljesedik ki. Nem mellesleg célunk az is, hogy akár az otthonodban, akár az irodádban kellemes, és igényes környezetben élhesd a mindennapjaid.

A napi munkánk során rengeteg megrendelővel találkoztunk már, és a legnagyobb probléma általában az, hogy a vásárlóink sok esetben sajnos nem tudják, hogy mit szeretnének, vagy nem jól kommunikálják felénk az igényeiket.

Kerestem, kutattam, még az internet legmélyebb bugyraiba is leereszkedtem, hogy megtudjam: ha laikus lennék, milyen ismereteket tudnék szerezni egy matrica megrendelése előtt. Sajnos sok pozitívumról nem tudok beszámolni, elég szegényesek az információk az öntapadós alapanyagok tekintetében, így arra vállalkozom most, hogy szakmai tapasztalatommal segítsek neked a választásban és a megrendelésben.

Ez a három részes cikksorozat hasznodra fog válni, ha bármilyen matricát szeretnél rendelni a jövőben, ha pedig már túl vagy egy vásárláson, és tapasztalaton a fóliákkal kapcsolatban, most magyarázatot kaphatsz a kérdéseidre. Célom, hogy ezzel a „beavatással” minimalizáljam a vásárlói kifogásokat, mert sok esetben az információhiány az oka a rossz döntésnek, ami a későbbi csalódottsághoz vezet.

Én pedig az elégedett ügyfeleket szeretem!

Gyere velem a hengerelt, a monomer, a polimer és az öntött fóliák eddig titokzatos világába, hogy mostantól soha ne tévedj, amikor matricarendelést adsz le!

Ha neked sürgősebb a matricagyártás, mint mire megjelenik az összes cikk ezzel kapcsolatban, összegyűjtöttem a legfontosabb kérdéseket, amelyekre tudnod kell válaszolni. Ha ezeket a válaszokat leírod és elküldöd/behozod nekünk, mi már a megfelelő alapanyagot fogjuk ajánlani számodra.

Ezeket kell tudnod ahhoz, hogy eldönthesd, milyen minőségű matrica alapanyagra van szükséged:

1. Hova kerül a matrica? (kültér, beltér)

2. Mennyire lesz kitéve az időjárás viszontagságainak?

3.  Milyen felületre kerül a matrica? (kirakat, fém tábla, sík, vagy domború/homorú felületre, járműre.. stb.)

4. Mennyi ideig (hány hónapig/évig) szeretnéd használni? (pl. szezonhoz fűződő akcióhoz kötődik a dekor, vagy állandó kirakatfólia, tájékoztató tábla stb. lesz)

Ez az utolsó szempont a legfontosabb információ a reklámkiviteleződ számára. A legalacsonyabb minőségű, ezáltal legkevésbé tartósak, az úgynevezett plotter fóliák.
Ezt a típust képviselik az Avery 500 és az Oracal 641 jelzésű anyagok. Jellemzőjük, hogy anyagukban színesek, elsősorban betűk kivágására használják, időszakos, promóciós reklámok (akciós feliratok stb.) feliratok készítésére alkalmas.

A gyártók mesterien lerövidítették azt az időtartamot, amíg eredeti minőségét megőrzi ez az anyag, így a tervezett elavulás nagyon rövid időn belül látványossá válik, ahogy ezt a következő képeken is láthatod.

Ha nyomtatni szeretnénk az alapanyagra, akkor sem mindegy, hogy milyen fóliát használunk. Ebben az esetben, ha a megrendeléskor nincs pontosítva az elvárt minőség és élettartam, a reklámkiviteleződ szinte biztos, hogy egy egyszerű hengerelt fóliáért fog nyúlni. Írhatnék márkákat, de felesleges, hiszen ez a típusú
matrica alapanyag rengeteg gyártó kínálatában megtalálható, számtalan fajtában.

A hengerelt fóliák közt is van olyan, amelynek nem az időtállósága a legkiemelkedőbb tulajdonsága, de ennek okairól majd később. Ezeken a fotókon olyan fóliákat látsz,
amelyeknek már bőven lejárt a szavatossága. Ha viszont megrendelőként tudod, hogy mennyi ideig szeretnéd eredeti szépségében látni a matricádat, és elkészítését egy profi kivitelezőre bízod, akkor veled ez soha nem fog megtörténni.

 

FÓLIA, azaz MATRICA KISOKOS I. RÉSZ

Most következik a száraz szakmai rész, amit nem tudok kihagyni, mert ezeket muszáj tudnod a matricákról, hogy megértsd a különbségeket!

Hengerelt fólia

A hengerelt fólia gyártása során összekevernek/összeolvasztanak PVC granulátumot, színezéket, lágyítószereket és fényességet adó adalékot, egyszóval mindent, ami a fóliához kell. Amíg hűl ez a massza, egyre keskenyebb résnyire állított hengersoron préselik keresztül az anyagot, egészen addig, míg a fólia eléri a végleges vastagságát és szélességét, valamint a felülete elnyeri végső megjelenését.

Előnye ennek a típusnak, hogy olcsó, mert kevesebb energiát használnak fel a gyártás során, kevesebb az előállításhoz szükséges eszköz- és anyagköltség.

Hátránya ennek a gyártásnak, hogy a préselés hatására belső feszültség keletkezik a fóliában, ami azt eredményezi, hogy az ebből készült matricák bizony néhány mm-t zsugorodnak az élettartamuk alatt.

Lágyítószerek azért szükségesek a PVC-hez, mert ezek adják majd a fólia rugalmasságát és csökkentik a sérülékenységét. Lágyító nélkül a PVC alapanyagú termékek kemények és törékenyek lennének. A lágyító sarkalatos pontja a gyártásnak, nagyon fontos, hogy ne párologjon ki az anyagból, máskülönben a fólia nehezen lesz nyomtatható, nem marad meg rajta szépen a ragasztó és a tinta. Vagyis a lágyítószerek minősége dönti el, hogy minőségi munkára alkalmas, vagy arra használhatatlan lesz-e a fólia.

Milyen felhasználásra alkalmas a hengerelt fólia?

Attól függ, hogy monomer, vagy polimer fóliáról van szó. A különbségeket megismerheted a következő cikkben.

Hamarosan jövök a második résszel,

Amelyben azokat az alapanyagokat mutatom meg, amelyeket bátran használhatsz marketing célokra is! Tarts velem legközelebb is, hogy végre te se tapogatózz sötétben, ha matricáról van szó!

Kövesd Facebook oldalunkat is, és állíts be értesítést, hogy ne maradj le a friss tartalmainkról! Üzenetben is elérhetőek vagyunk, de ha felénk jársz, szívesen látunk, nézz be hozzánk!